IPD70N12S311ATMA1 Infineon
InfineonSKU: ipd70n12s311atma1
Condition: New Surplus
Price:
Stock:
Available (20 units)
Description
IPD70N12S311ATMA1 Infineon
Description: This is N-Channel MOSFET 70 A 120 V 3-Pin DPAK manufactured by Infineon. The manufacturer part number is IPD70N12S311ATMA1. It has a maximum of 120 v drain source voltage. While 70 a of maximum continuous drain current. The product is available in surface mount configuration. The product optimos-t, is a highly preferred choice for users. The product is available in [Cannel Type] channel. The product carries 4v of maximum gate threshold voltage. It provides up to 0.0111 ω maximum drain source resistance. The package is a sort of dpak (to-252). It consists of 1 elements per chip. It contains 3 pins.